Bechtěrevova nemoc - logo

Poněkud zvýšené riziko oproti ostatním rodinám, kde se tato choroba nevyskytuje, vaše děti mají. Ale pravděpodobnost, že chorobu dostanou, je méně než 10 %. Prevence není možná žádná, avšak pokud by se objevily jakékoliv známky možného onemocnění, navštivte lékaře a předejdete tak opožděné diagnóze a umožníte časnou léčbu. To má význam z hlediska možného dlouhodobého poškození nemocí.

Je to vysoce nepravděpodobné. Onemocnění se objevuje v mladém věku a také se vyskytuje o něco častěji u mužů než u žen. Projevy onemocnění se pohybem spíše mírní. Bolesti po namáhavé práci jsou většinou jiného původu.

Žádná dieta nemá prokázaný účinek na ovlivnění této choroby. Nicméně obecně známé zásady zdravé výživy jsou doporučovány i v těchto případech – udržování optimální hmotnosti, dostatek vápníku a vitaminu D (při Bechtěrevově nemoci se objevuje na páteři osteoporóza), vyvážená strava. Někteří nemocní mívají zároveň i zánětlivé střevní onemocnění, tam pak se doporučuje nejíst potraviny s vysokým obsahem tuků nebo škrobu.

Úplně odstranit chorobu nelze. Dnes používané léky dokážou zánětlivé projevy nemoci podstatným způsobem omezit a zpomalit vývoj nemoci na páteři.

Všechny účinné léky mohou mít nežádoucí účinky. Možný prospěch z jejich používání však převyšuje riziko, někdy méně, někdy zásadně. Nesteroidní antirevmatika (např. ibuprofen, diklofenac a další) mohou vést k poškození žaludku nebo vyvolávat zvýšený krevní tlak. Biologické léky obecně zvyšují náchylnost k infekcím. Většina nemocných však léčbu snáší dobře i po dlouhou dobu.

Pokud jste osoba mladšího věku, pozvolna se začínají objevovat bolesti v zádech, které se zmírní po rozcvičení a nezmírňují se klidem. Pokud vás bolesti budí v noci a po probuzení a po nějaké aktivitě částečně ustoupí.

menu-circlecross-circle