Lázeňská léčba má v České republice bohatou tradici a u nemocných s axiální spondyloartritidou (axSpA) je velmi oblíbená a účinná. Během lázeňské léčby jsou využívány přírodní léčivé zdroje v součinnosti s dalšími metodami léčebné rehabilitace (individuální a skupinová léčebná tělesná výchova, hydrokinezioterapie, fyzikální léčba a další).
Česká republika disponuje řadou přírodních léčivých zdrojů (vody, peloidy, plyny, klima). Pro léčbu nemocných s axSpA jsou nejvhodnější termální vody, radonové radioaktivní vody a peloidy. Využití léčivých vod spočívá v aplikaci koupelí – přísadových, perličkových, podvodních masáží – a dalších kúr. Peloidy (slatiny a rašeliny) se vyznačují mimořádnou fyzikální schopností – udržují teplo a při jejich aplikaci dochází k prohřátí organismu, uvolnění svalového napětí a ke zvýšenému metabolismu. Aplikují se formou koupelí nebo zábalů.
Lázeňská léčba je pro nemocné s axSpA vhodná zejména v období nižší aktivity nemoci nebo během remise. V období vysoké aktivity, při závažných mimokloubních manifestacích nebo neschopnosti samostatného pohybu není lázeňská léčba doporučována. V průběhu lázeňské léčby pokračuje terapie nemocného s axSpA farmakologickou medikací, jak je zavedeno revmatologem. Při změně zdravotního stavu je možno upravit terapii po dohodě s revmatologem nebo lázeňským lékařem.
Lázeňská péče se v České republice rozděluje na tři základní skupiny:
Lázeňskou léčbu doporučuje ošetřující revmatolog nebo rehabilitační lékař u nemocných v soustavné péči. Pro předpis lázeňské léčby je nutné odborné vyšetření a RTG nález ne starší než dva roky. Indikace pro pacienty s ankylozující spondylitidou (AS) od II. stadia nemoci s funkčním postižením třídy b je VII/2, jedná se o komplexní léčebný pobyt na 28 dnů nebo je možná příspěvková léčba na 21 dnů s možností prodloužení. Opakovat pobyt lze jednou za 12 měsíců. U nemocných s axSpA a dominující periferní artritidou lze využít i indikace VII/3, kdy je nutná podmínka funkčního postižení třídy 2b dle klasifikace pro revmatoidní artritidu. Základní pravidla pro poskytování lázeňské péče jsou upravena zákonem (1/2015 Sb.) a vyhláškou (2/2015 Sb.).
Na základě doporučení od revmatologa nebo rehabilitačního lékaře sepisuje praktický lékař návrh na poskytnutí lázeňské péče. Vyplněný návrh na komplexní, popř. příspěvkovou lázeňskou péči dostane zdravotní pojišťovna, jejíž revizní lékař posuzuje a schvaluje splnění podmínek indikačního seznamu.
V České republice je řada lázní, které se zaměřují na léčbu pohybového systému (například Třeboň, Jáchymov, Lázně Bohdaneč, Bechyně, Ostrožská Nová Ves, Hodonín a další). V indikačním seznamu lázní však najdeme celou plejádu lázní, které jsou k dispozici pro nemocné s axSpA (s indikací VII/2 nebo VII/3). Pro správný výběr je tedy vhodné přihlížet i k dalším onemocněním nebo postižením, jako jsou např. psoriáza či současná Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida či srdečně-cévní choroby, plicní postižení atd.
Bechyně
Bludov
Buchlovice
Františkovy Lázně
Hodonín
Jáchymov
Karlova Studánka
Karlovy Vary
Karviná
Klášterec nad Ohří
Klimkovice
Konstantinovy Lázně
Kostelec u Zlína
Lázně Bělohrad
Lázně Bohdaneč
Lázně Kundratice
Lázně Kynžvart
Lázně Libverda
Lázně Toušeň
Lednice
Luhačovice
Mariánské Lázně
Mšené
Ostrožská Nová Ves
Poděbrady
Slatinice
Teplice
Teplice nad Bečvou
Třeboň
Velichovky
Velké Losiny
Vráž