Co to znamená, když mluvíme o zánětlivé bolesti zad? Bolest zad může být způsobena různými mechanismy, většinou jsou mechanického původu. Tedy dojde-li například k výhřezu meziobratlové ploténky, prolomení obratle nebo k mírnějším mechanickým posunům, k zablokování a podobně. Tyto bolesti se většinou zmírňují klidem a teprve po jejich zmírnění nastupuje pomalá rehabilitace. Zánětem způsobená bolest má výrazně odlišné charakteristiky.
Nejčastější otázka revmatologa směrem k pacientovi kvůli zjištění zánětlivé povahy nemoci míří na bolest, která se objevuje v brzkých ranních hodinách a která donutí nemocného vstát a trochu si zacvičit, přičemž v mnoha případech je možné poté pokračovat ve spánku. Bolest je většinou lokalizována do oblasti bederní páteře a do hýždí, přičemž strany se mohou střídat. Tento typ „zánětlivé bolesti“ souvisí pravděpodobně s bolestivým nahromaděním zplodin zánětu během noci, kdy nedochází k jejich rozptýlení vlivem pohybu.
Ankylozující spondylitidu nelze zjistit žádným jednoduchým testem nebo vyšetřením. Při podezření na toto onemocnění může lékař provést vyšetření zánětlivých parametrů v krvi (sedimentace nebo C-reaktivní protein). Hodnoty zánětlivých ukazatelů nemusejí ale být zvýšené u všech nemocných s ankylozující spondylitidou, navíc příčin jejich zvýšení může být celá řada včetně různých infekcí. Z krve lze také zjistit přítomnost antigenu HLA-B27. Ten představuje rizikový faktor pro vznik onemocnění, ale sám o sobě neprokazuje přítomnost ankylozující spondylitidy. Většina lidí s pozitivitou HLA-B27 onemocnění nemá a nikdy nedostane a na druhou stranu u části nemocných není tento antigen přítomen. K posouzení změn na kloubech a kostech se běžně užívá rentgenové vyšetření, za určitých okolností je třeba doplnit vyšetření magnetickou rezonancí k průkazu aktivity zánětu.