Ankylozující spondylitida (AS) i její neradiografická forma (neradiografická forma axiální spondyloartritidy, nr-axSpA) se projevují již v časné dospělosti a doprovázejí nemocné po celý život. Zvláště v reprodukčním věku nabývá na významu otázka, jak onemocnění ovlivňuje možnosti založení rodiny.
V souvislosti s AS a nr-axSpA se na správném průběhu těhotenství a porodu podílejí dva faktory, a to onemocnění samotné a léčba AS/nr-axSpA. V posledních letech byly vydány rozsáhlé studie z národních registrů revmatických onemocnění ze Švédska a Norska zabývající se průběhem těhotenství u žen trpících axiální spondyloartritidou (AS i nr-axSpA).
Prozatím nejsou známy informace o tom, že by axiální spondyloartritida (axSpA) významně ovlivňovala schopnost početí. Norská studie sledovala 442 nemocných s axSpA, které chtěly počít dítě. U většiny došlo k početí bez obtíží během několika měsíců. U 32 % byla délka trvání „snažení“ více než rok a pouze 7 % nemocných s axSpA potřebovalo léčbu fertility. S delší dobou, než došlo k plánovanému otěhotnění, je spojována zejména delší doba trvání nemoci. Nebyla prokázána souvislost mezi aktivitou onemocnění nebo léčbou a delší dobou do plánovaného početí. K faktorům, které zhoršovaly možnosti otěhotnění, patřily vyšší věk ženy, kouření a bezdětnost.
Během těhotenství nastává u každé ženy řada hormonálních, ale i imunitních změn. Navíc, v průběhu těhotenství musí pohybový systém zvládat větší nápor, který je dán zvyšováním tělesné hmotnosti, změnou těžiště těla v důsledku rostoucího bříška a dalšími faktory. U žen s axSpA tak může být ovlivněn průběh onemocnění.
Nejvíce informací je k dispozici u žen, které trpí ankylozující spondylitidou. Je známo, že u části žen s AS dochází během druhého trimestru, přibližně od 20. týdne těhotenství, ke zhoršení bolestí a ranní ztuhlosti. Vyšší aktivita onemocnění je pak spojena nejen s možným poškozením kloubů u matky, ale i s horším průběhem těhotenství, jako je předčasný porod, nízká hmotnost a nezralost novorozence. Ke zhoršení axSpA během těhotenství dochází zvláště u těch žen, které měly při početí vyšší aktivitu onemocnění.
Komplikace v těhotenství se mohou vyskytovat frekventněji u nemocných s axSpA než u zdravých žen. Jedná se nejčastěji o gestační diabetes, preeklampsii a infekce. Ženy s AS mívají většinou vyšší počet porodů vedených císařským řezem (a to jak naplánovaných, tak urgentních během normálního porodu). Způsob vedení porodu by měl být vždy výsledkem dohody mezi matkou a porodníkem. Porodník musí mít k dispozici veškeré informace o zdravotním stavu a tíži AS: zejména závažné změny na páteři a kyčlích nebo postižení plic mohou ovlivnit průběh porodu. Na rozdíl od zdravých žen jsou ženy s axSpA ohroženy vyšším rizikem předčasného porodu a je u nich i riziko nižší hmotnosti novorozence a jeho nezralosti. Doposud nebyl celosvětově zjištěn významný rozdíl mezi výskytem genetických vad u žen s AS v porovnání se ženami zdravými.
I když bývá popisována vyšší aktivita během druhého trimestru a horší funkční schopnosti během třetího trimestru, po šesti týdnech po porodu dochází ke zlepšení obou parametrů. Bohužel až u 60 % nemocných s axSpA může dojít k relapsu onemocnění.
Další informace lze najít na:
www.flora.cz
www.tlukotsrdce.cz
www.srdcevkondici.cz/
www.aktivityprozdravi.cz/
www.vimcojim.cz/
www.vyzivaspol.cz/
Rizikové faktory pro rozvoj kardiovaskulárních onemocnění a aterosklerózy jsou velmi dobře známy velké části veřejnosti (viz tabulku).
Riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění můžete ovlivnit svým přístupem ke svému zdraví:
Rozvoj osteoporózy patří k nejčastějším komorbiditám nemocných trpících axSpA/AS. Řadu faktorů, které jsou spojovány se vznikem osteoporózy, ovlivnit nelze (věk, naše geografická oblast). Mnohé však ovlivnit lze správnými režimovými opatření – dostatečným pohybem, pobýváním na čerstvém vzduchu a slunci, vyvarováním se alkoholu a kouření. Ze stravovacích návyků je nejdůležitější dbát na dostatečný příjem vápníku a vitaminu D a omezit příjem potravin, které mohou snižovat vstřebávání vápníku, nebo naopak podporovat jeho vylučování (tabulka).
Vzhledem k nepříznivému zdravotnímu stavu můžete v České republice zažádat o státní pomoc hned v několika variantách: příspěvek na péči, příspěvek na zvláštní pomůcku či příspěvek na mobilitu. U pacientů trpících Bechtěrevovou nemocí neboli ankylozující spondylitidou a axiální spondyloartritidou se bude jednat o vážná postižení.
O dávkách rozhoduje Úřad práce České republiky.
Odvolání proti rozhodnutí naopak řeší Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Osoby se zdravotním postižením mohou zažádat o:
a) Příspěvek na mobilitu
b) Příspěvek na zvláštní pomůcku
Oprávněné osoby:
Nárok na zmíněné příspěvky má fyzická osoba, která je při splnění podmínek hlášena k trvalému pobytu na území ČR a má zde bydliště. Náleží také osobám uvedeným v zákoně o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, které nemají na území ČR trvalý pobyt, ale mají zde bydliště. Nárok mají také občané EU krytí přímo použitelným předpisem EU – Nařízením EP a Rady (ES) 492/2011.
Jedná se o opakující nárokovou dávku pro osoby starší 1 roku. Příspěvek na mobilitu je určený ke zmírnění sociálních důsledků kvůli postižení s cílem podpořit sociální začleňování.
Podmínky:
Na příspěvek mají nárok osoby, které:
Přečtěte si konkrétně vypsané podmínky v zákoně o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením (č. 329/2011 Sb.).
Výše příspěvku na mobilitu: Není-li stanoveno jinak, příspěvek činí za kalendářní měsíc 900 Kč. Osoby, které využívají po celý kalendářní měsíc zdravotnický prostředek pro dlouhodobou domácí oxygenoterapii nebo zdravotnický prostředek pro domácí plicní ventilaci, mají nárok na 2900 Kč.
Jak zažádat o příspěvek na mobilitu?
Žádost podáte na příslušném kontaktním pracovišti Úřadu práce podle místa trvalého pobytu žadatele nebo můžete vyplnit formulář online.
Řízení: Zdravotní stav se neposuzuje – žadatel už vlastní průkaz osoby ZTP či ZTP/P.
Chcete se dozvědět vše důležité? Poslechněte si podcast Úřadu práce: PŘÍSPĚVEK NA MOBILITU.
Abyste s Bechtěrevovou nemocí mohli získat příspěvek na zvláštní pomůcku, musíte mít např. těžké zrakové či sluchové postižení, těžkou vadu nosného nebo pohybového aparátu, demenci či postižení interní povahy způsobující těžké omezení pohyblivosti.
Podmínky:
Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku má osoba s dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem, který trvá déle než 1 rok. Dále je nutné splnit:
Detailně vypsané typy a druhy dostupných pomůcek najdete ve vyhlášce č. 388/2011 Sb.
Výše příspěvku na zvláštní pomůcku: Zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením rozlišuje, zda se jedná o pomůcku s cenou do či nad 10 000 Kč či speciální úpravu. U příspěvku na zvláštní pomůcku vzniká povinnost vrácení v případě, že přestanete splňovat stanovené podmínky.
Jak zažádat o příspěvek na zvláštní pomůcku?
Žádost podáte na příslušném kontaktním pracovišti Úřadu práce podle místa trvalého pobytu žadatele nebo můžete vyplnit formulář online.
Řízení: Po podání žádosti požádá Úřad práce příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení o posouzení zdravotního stavu. Posudkoví lékaři vycházejí z doložených lékařských zpráv a ze zdravotního stavu žadatele. Na základě tohoto posudku krajská pobočka Úřadu práce vydá rozhodnutí.
Vše důležité si poslechnete v podcastu Úřadu práce: PŘÍSPĚVEK NA ZVLÁŠTNÍ POMŮCKU.
Tato finanční pomoc je určena lidem od 1 roku věku, kteří kvůli dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu potřebují péči a pomoc při zvládání základních životních potřeb: mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání, obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity, péče o domácnost. Konkretizované podmínky najdete v zákoně o sociálních službách č. 108/2006 Sb. a vyhlášce č. 505/2006 Sb.
Podmínky pro získání příspěvku na péči (pro osoby starší 18 let):
Výše příspěvku: Záleží podle stupně závislosti na pomoci druhých a také věku osoby.
Výše příspěvku pro osoby starší 18 let:
Pokud vás zajímají výše příspěvku pro osoby mladší 18 let a další doplňující informace, podívejte se na stránky Úřadu Práce.
Jak zažádat o příspěvek na péči?
Žádost podáte na příslušném kontaktním pracovišti Úřadu práce podle místa trvalého pobytu žadatele nebo můžete vyplnit formulář online.
Řízení: Jakmile podáte žádost, krajská pobočka Úřadu práce provede sociální šetření, při kterém bude zjišťovat schopnost samostatného života osoby v přirozeném sociálním prostředí. Následně zašle příslušné okresní správě sociálního zabezpečení žádost o posouzení stupně závislosti osoby. Při posuzování vychází ČSSZ ze zdravotního stavu osoby doloženého nálezem, který vydal poskytovatel zdravotních služeb, z výsledku sociálního šetření a zjištění potřeb osoby, popřípadě z výsledků funkčních vyšetření a z výsledků vlastního vyšetření posuzujícího lékaře. Na základě vzniklého posudku krajská pobočka Úřadu práce vydá rozhodnutí.
Proti rozhodnutí se dá odvolat – podává se úřadu, který rozhodnutí vydal a o odvolání pak rozhoduje MPSV.
Shrnuté informace si poslechnete v podcastu Úřadu práce: PŘÍSPĚVEK NA PÉČI.
Kde hledat další informace:
Úřad práce ČR
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV)
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ)
Přečtěte si, jaké podmínky musíte splnit pro získání průkazu osoby se zdravotním postižením a jaké výhody získáte s parkovacím průkazem.
Na průkaz mají nárok osoby se zdravotním postižením starší 1 roku s tělesným, smyslovým či duševním postižením charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, které podstatně omezuje schopnost pohyblivosti či orientace. A to včetně osob s poruchou autistického spektra.
Průkaz TP: je pro osoby se středně těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace, včetně osob autistického spektra. Středně těžkým funkčním postižením pohyblivosti se rozumí, že osoba při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu je schopna samostatné pohyblivosti v domácím prostředí, v exteriéru je schopna chůze se sníženým dosahem a má problémy při chůzi okolo překážek na nerovném terénu.
Průkaz ZTP: je pro osoby s těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace, včetně osob autistického spektra. Těžkým funkčním postižením pohyblivosti se rozumí, že osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna samostatné pohyblivosti v domácím prostředí a v exteriéru je schopna chůze se značnými obtížemi a jen na krátké vzdálenosti.
Průkaz ZTP/P: je pro osoby se zvlášť těžkým funkčním postižením nebo úplným postižením pohyblivosti nebo orientace s potřebou průvodce, včetně osob s poruchou autistického spektra. Zvlášť těžkým funkčním postižením pohyblivosti a úplným postižením pohyblivosti se rozumí, že osoba je při dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu schopna chůze v domácím prostředí se značnými obtížemi, případně není schopna vůbec. V exteriéru není schopna samostatné chůze a pohyb je možný zpravidla jen na invalidním vozíku.
Všechny zdravotní stavy, které můžeme považovat za podstatné omezení schopnosti pohyblivosti a orientace najdete ve Vyhlášce č. 388/2011 Sb.
Jaké mají držitelé průkazů nároky?
Vše konkrétně vypisuje portál Ministerstva práce a sociálních věcí.
Jak zažádat o průkaz osoby se zdravotním postižením?
Žádost podáte na příslušném kontaktním pracovišti Úřadu práce podle místa trvalého pobytu žadatele nebo můžete vyplnit formulář online.
Řízení: Po podání žádosti požádá Úřad práce příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení o posouzení zdravotního stavu pro účely průkazu. Posudkoví lékaři vycházejí z doložených lékařských zpráv a ze zdravotního stavu žadatele. Na základě tohoto posudku krajská pobočka Úřadu práce vydá rozhodnutí.
Poslechněte si vše důležité v podcastu Úřadu práce v díle PRŮKAZ OZP.
Průkazy pro osoby se zdravotním postižením | |||
Typ průkazu | Osoby, pro které je určen | Zdravotní stavy relevantní k axSpA/AS | Nároky |
TP | Středně těžké funkční postižení | Ztráta úchopové schopnosti nebo podstatné omezení funkce horní končetiny | Vyhrazené místo k sezení ve veřejných dopravních prostředcích pro pravidelnou hromadnou dopravu osob, s výjimkou dopravních prostředků, v nichž je místo k sezení vázáno na zakoupení místenky |
Podstatné omezení funkce dolní končetiny | |||
Středně těžké omezení funkce dvou končetin | |||
Přednost při osobním projednávání své záležitosti, vyžaduje- li toto jednání čekání, zejména stání. Za os. Projednávání se nepovažuje nákup v obchodech ani obstarávání placených služeb, ani ošetření nebo vyšetření ve zdravotnických zařízeních | |||
Postižení pánve s poruchou pánevního prstence a závažnou neurologickou symptomatologií | |||
Postižení páteře s často recidivujícími projevy nervosvalového dráždění a poruchou svalového korzetu nebo se ztuhlostí dvou úseků páteře | |||
Omezení pohyblivosti a celkové výkonnosti při běžném zatížení při interních postiženích | |||
ZTP | Těžké funkční postižení pohyblivosti | Funkční ztráta dolní končetiny se ztrátou opěrné funkce | Vyhrazené místo k sezení ve veřejných dopravních prostředcích pro pravidelnou hromadnou dopravu osob, s výjimkou dopravních prostředků, v nichž je místo k sezení vázáno na zakoupení místenky |
Těžké omezení funkce dvou končetin | |||
Postižení pánve provázené těžkými parézami dolních končetin nebo závažnou nestabilitou pánevního prstence | |||
Přednost při osobním projednávání své záležitosti, vyžaduje- li toto jednání čekání, zejména stání. Za os. Projednávání se nepovažuje nákup v obchodech ani obstarávání placených služeb, ani ošetření nebo vyšetření ve zdravotnických zařízeních | |||
Postižení páteře provázené těžkými parézami končetin nebo ztuhnutím tří úseků páteře nebo závažné deformity páteře s omezením exkurzí hrudníku | |||
Těžké postižení pohyblivosti a celkové výkonnosti při lehkém zatížení při interních postiženích | |||
Bezplatnou přepravu pravidlenými spoji místní veřejné hromadné dopravy osob (tramvaje, autobusy, atd), slevu 75% jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a slevu 75% v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy | |||
ZTP/P | Zvlášť těžké funkční postižení pohyblivost a úplné postižení pohyblivosti | Funkční ztráta dolní končetiny se ztrátou opěrné funkce a současná funkční ztráta horní končetiny | Vyhrazené místo k sezení ve veřejných dopravních prostředcích pro pravidelnou hromadnou dopravu osob, s výjimkou dopravních prostředků, v nichž je místo k sezení vázáno na zakoupení místenky |
Funkční ztráta dolních končetin se ztrátou opěrných funkcí | |||
Zvlášť těžká porucha pohyblivosti na základě závažného postižení tří a více funkčních celků pohybového ústrojí; funkčním celkem se rozumí hrudník, páteř, pánev, končetina | |||
Přednost při osobním projednávání své záležitosti, vyžaduje- li toto jednání čekání, zejména stání. Za os. Projednávání se nepovažuje nákup v obchodech ani obstarávání placených služeb, ani ošetření nebo vyšetření ve zdravotnických zařízeních | |||
Multiorgánové selhávání dvou a více orgánů nebo ztráta imunity spojené se zvlášť těžkým postižením orientace nebo pohyblivosti | |||
Bezplatnou přepravu pravidlenými spoji místní veřejné hromadné dopravy osob (tramvaje, autobusy, atd), slevu 75% jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a slevu 75% v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy | |||
Bezplatnou dopravu průvodce věřejnými hromadnými dopravními prostředky v pravidelné vnitrostátní osobní hromadné dopravě (tzn. MHD, doprava autobusem, vlakem) | |||
Bezplatnou dopravu vodícího psa, je-li úplně nebo prakticky nevidomá, pokud není doprovod průvodce | |||
Upozornění: v této tabulce jsou uvedeny jen skutečnosti relevantní k onemocnění axiální spondyloartritida (axSpA) nebo ankylozující spondylitida (AS). Míru postižení určuje posudkový lékař. Pokud je u nemocného s axSpA/AS jiné postižení - je žadatel posuzován podle relevantního postižení. |
Parkovací průkaz a vyhrazené parkovací místo
Pokud máte průkaz ZTP či ZTP/P, můžete získat také parkovací průkaz. Parkovacím průkazem lze označit vozidlo pouze v případě, že vozidlo řídí nebo je jím přepravovaná osoba, která je držitelem průkazu pro osoby zdravotně postižené.
Parkovací průkaz a výhody
Jedná se o modrou kartičku se symbolem vozíčkáře, díky které můžete využívat z několika výhod:
Parkovací průkaz platí i v ostatních zemích Evropské Unie – jen se mohou jednotlivé výhody lišit. Na webových stránkách www.europa.eu se můžete podívat, co vás v daných zemích čeká.
Jak zažádat o parkovací průkaz?
Žádost podáváte osobně obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, Magistrátu hl. města Prahy, případně úřadu městské části hl. města Prahy – vždy podle místa vašeho trvalého bydliště.
Budete potřebovat:
V případě, že průkaz vyřizujete nezletilému dítěti, předkládáte ještě:
V případě, že průkaz vyřizujete osobě s omezenou svéprávností, předkládáte také:
Vše najdete také sepsané na Portálu občana nebo se podívejte na Ligu vozíčkářů.
Invalidní důchod (ID) vám může být schválen v případě, že váš dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav zatěžuje či znemožňuje vaše pracovní uplatnění. Přečtěte si, co všechno potřebujete k jeho vyřízení.
Veškeré informace si můžete podrobně přečíst v zákoně č. 155/1995 Sb. §39 o důchodovém pojištění.
V případě Bechtěrevovy nemoci se při stanovení míry poklesu pracovní schopnosti hodnotí rozsah a tíže postižení (klinicky i RTG), aktivita procesu, funkční porucha páteře a kloubů, postižení celkové výkonnosti, pohyblivosti, chůze, sezení, stání, schopnost manipulace s předměty, deformity a destruktivní změny. Přihlíží se také k extraskeletálním orgánovým projevům (oční, kožní, slizniční, kardiovaskulární, plicní, neurologické aj.). K hodnocení funkce se používá HAQ dotazník, k hodnocení aktivity BASDAI dotazník a roli hraje také míra odpovědi na léčbu.
*Potřebná doba pojištění pro přiznání invalidního důvodu dle věku občana
Potřebná doba pojištění je 5 let a zjišťuje se z posledních 10 let před vznikem invalidity. Podmínka se považuje za splněnou také v případě, pokud v posledních 20 letech před vznikem invalidity získala osoba 10 let pojištění.
Potřebná doba pojištění je 5 let a zjišťuje se z posledních 10 let před vznikem invalidity.
Potřebná doba pojištění je alespoň 4 roky.
Potřebná doba pojištění je alespoň 3 roky.
Potřebná doba pojištění je alespoň 2 roky.
Potřebná doba pojištění je alespoň 1 roky.
Potřebná doba pojištění je méně než rok.
Rozdíl mezi jednotlivými stupni invalidity spočívá v míře poklesu pracovní schopnosti.
Třístupňové rozdělení ID | |
Invalidní důchod |
Pokles pracovní schopnosti |
pro invaliditu I. stupně |
nejméně o 35 %, nejvíce o 49 % |
pro invaliditu II. stupně |
nejméně o 50 %, nejvíce o 69 % |
pro invaliditu III. stupně |
nejméně o 70 % |
U ankylozující spondylitidy neboli Bechtěrevovy nemoci vychází hodnocení míry poklesu pracovní neschopnosti z následující metodiky:
Míra poklesu pracovní schopnosti 10 % | S minimálním funkčním postižením ‑ postižení jednoho úseku páteře s minimálním omezením pohyblivosti nebo kombinované minimální postižení páteře a kloubů nebo postižení více než dvou kloubů s minimálním omezením pohyblivosti. | HAQ 0‑0,5, BASDAI trvale < 4,0 |
Míra poklesu pracovní schopnosti 15‑20 % | S lehkým funkčním postižením ‑ postižení více než dvou úseků páteře s lehkým omezením pohyblivosti nebo postižení jednoho úseku páteře s lehkým omezením pohyblivosti a postižení více než dvou kloubů s minimálním až lehkým omezením pohyblivosti nebo postižení více než dvou kloubů s lehkým omezením pohyblivosti. | lehce aktivní proces, HAQ > 0,5 < 1,0, BASDAI převážně < 4,0 |
Míra poklesu pracovní schopnosti 30‑40 % | Se středně těžkým funkčním postižením ‑ postižení více než dvou úseků páteře se středně těžkým omezením pohyblivosti nebo postižení jednoho úseku páteře s těžkým omezením pohyblivosti nebo ztuhlostí nebo postižení jednoho úseku páteře se středně těžkým omezením pohyblivosti a postižením více než dvou kloubů s lehkým až středně těžkým omezením pohyblivosti kloubů nebo postižení více než dvou kloubů se středně těžkým omezením pohyblivosti. | středně aktivní proces, HAQ > 1, 0 a > 1,5 , BASDAI > 4,0 |
Míra poklesu pracovní schopnosti 45‑60 % | S těžkým funkčním postižením ‑ ztuhnutí několika úseků páteře, silně aktivní proces nebo postižení všech úseků páteře s velmi těžkým omezením pohyblivost nebo stavy se ztuhnutím jednoho úseku páteře, omezeným rozvíjením hrudníku, fixovanou hrudní kyfózou a s funkčně významným postižením více než dvou velkých kloubů, stavy se středně těžkým omezením hybnosti. | dlouhodobě aktivní proces, HAQ > 1,5, BASDAI > 4,0 |
Míra poklesu pracovní schopnosti 65‑75 % | S velmi těžkým funkčním omezením ‑ ztuhnutí všech úseků páteře, na RTG nález bambusové páteře nebo stavy se závažným postižením páteře a s funkčně závažným postižením více než dvou kloubů nebo těžké destruktivní změny více než dvou kloubů s velmi těžkým omezením pohyblivosti až ankylózou nebo stavy s funkčně závažnými poruchami ventilace, stavy s trvalou vysokou aktivitou procesu, těžkým omezením pohyblivosti. | HAQ > 1,5, BASDAI > 4,0 |
Při posouzení zdravotního stavu za účelem posudku se zpravidla vychází z celkového zdravotního stavu – berou se tedy v potaz také další vaše onemocnění a procenta míry poklesu pracovních schopností se pak sčítají. Konkrétní vypsané body najdete také ve vyhlášce č. 359/2009 Sb. oddíl E.
Žádost o invalidní důchod je nutné podat osobně na pobočce OSSZ (v Praze můžete na kterékoli územní pracoviště PSSZ, v Brně na MSSZ.) Česká správa sociálního zabezpečení dává k dispozici mapu, kde si můžete nejbližší pracoviště snadno vyhledat a objednat se online. Pokud se ze zdravotních důvodů nemůžete dostavit osobně, můžete někomu udělit plnou moc (nemusí být ověřená). Od prosince 2023 lze podat žádost o důchod i online.
Pro vyplácení důchodu na účet je také potřeba předložit: Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v České republice ‑ majitel účtu nebo vyplněný a bankou potvrzený tiskopis s názvem Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet manžela (manželky) v České republice.
Jakmile podáte žádost o ID, rozběhne se proces posuzování invalidity. Během něj váš ošetřující lékař vydá doklady o vašem zdravotním stavu. Zároveň jste sami povinni předložit veškeré lékařské zprávy a nálezy, které považujete za významné na pobočce OSSZ, PSSZ nebo MSSZ Brno. Také je důležité vyplnit profesní dotazník obsahující informace o kvalifikaci občana a době a druhu vykonávaných zaměstnání. Na základě všech lékařských zpráv vyhodnotí posudkoví lékaři váš stav a vydají posudek o invaliditě, který je jedním ze zásadních podkladů pro rozhodnutí o nárok na ID.
O přiznání ID vám ČSSZ zašle písemné rozhodnutí, ve kterém bude uvedeno, od jakého data byl ID uznán a v jaké výši. Pokud podmínky pro uznání nároku na invalidní důchod nebyly naplněny, je ČSSZ vám zašle rozhodnutí o zamítnutí žádosti, proti kterému můžete podat písemnou námitku do 30 dnů od jeho doručení.
U všech tří stupňů invalidity je možné využít zbývající potenciál a dle svých možností pracovat. V možnosti pracovat jsou lidé omezeni pouze svým nepříznivým zdravotním stavem ‑ to znamená, že výdělečnou činností nárok na důchod ani na výplatu důchodu nezaniká.
Vše je podrobně popsáno na stránkách ČSSZ v sekci invalidní důchod. Naleznete tam také informace o výplatách dávky, nesouhlasem s rozhodnutím a další související individuality.
O invalidním důchodu se také dočtete na blogu Život s Béďou ve článcích #1 Invalidní důchod: Co to je? Kdy mám nárok? nebo #2 Invalidní důchod: Jak zažádat? Co všechno potřebujete?, kde mimo jiné najdete také zkušenosti a inspirativní příběhy pacientů s Bechtěrevovou nemocí.